Bine ai venit, Vizitator
Nume utilizator Parolă: Amintește-mă

Logoped cu drept de libera practica
(1 vizualizează) (1) Vizitator

SUBIECT: Logoped cu drept de libera practica

Rasp: Logoped cu drept de libera practica acum 2 ani, 4 luni #512

• alex79
  • Deconectat
  • Utilizator Restrictionat
In ziua de azi, cand salariile sunt asa de mici, parca nu-ti mai vine sa te duci la cursuri doar de dragul de a intalni OAMENI sau in speranta ca poate vei afla ceva nou.
Elmibod, permite-mi sa pun la indoiala obiectivitatea ta privind cursurile tinute la AITA, atata timp cat ai lucrat acolo.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Preot Alexandru Coman

Rasp: Logoped cu drept de libera practica acum 2 ani, 4 luni #514

Daca ai copii si/sau traiesti pe banii tai, ai ce sa faci cu banii.

Industria asta a cursurilor e prea mult luata in seama si daca cu ceva vreme in urma tot romanul se vedea dator sa faca o facultate (Drept/ASE/Psihologie) acu' e musai sa bagi cursuri cat cuprinde. Nu ar fi mai de folos ceva voluntariat in domeniile urmarite? Categoric da!

Cata vreme sunt atatea universitati unde se face master pe logopedie, cursurile astea (fara vre-o recunoastere dealtfel) nu stiu ce rost ar mai avea.

Cu tot respectul, nu e un atac, e o constatare: acelasi model lesinat de a face apologie, cu daruitul dragostei si cunoscutul oamenilor, facutul constructiv s.a.m.d.
Genul asta de discurs te descalifica instantaneu in lumea reala. E vorba de o profesie serioasa si de ai care o practica sau vor sa o practice plus "victimele" lor. Lirica lesinata nu isi are locul aici. Numai de la "Scoala Centrala" nu prea ai cum sa pricepi cum sta treaba acum la Onesti, Medgidia, Nehoiu sau Urlati.

Spuneti ca fiecare poate contribui... Daca nu esti in gratii, orice ai incerca sa aduci in plus nu face doua parale. Poti sa descoperi vaccinul pt. cancer - ZERO ABSOLUT!!!
Am experienta asta, stiu bine ce spun.

Suntem in prima saptamana a Postului Mare. Ultimul lucru pe care l-as face acum ar fi sa vreau sa supar pe careva. Imi cer iertare daca supar, dar nu cred ca am spus ceva neadevarat.

Rasp: Logoped cu drept de libera practica acum 2 ani, 4 luni #515

In ceea ce-i priveste pe copiii cu deficiente de intelect ori pe cei cu polihandicap, Biserica ii considera oameni intregi care pot fi vindecati chiar daca datele clinice arata ca nu mai sunt sperante. In Sfanta Scriptura sunt multe exemple de oameni condamnati de boli incurabile pe care Mantuitorul Iisus Hristos i-a vindecat. Paralizati, surzi, muti, demonizati care aduc inspaimantator de bine cu autistii stiuti de noi au fost ridicati prin puterea lui Dumnezeu.
Dealtfel Biserica il vede om cu drepturi depline pe pruncul din burta care nu vorbeste, nu se deplaseaza singur si nu stim ce coeficient de inteligenta are.
Acum e important de mentionat ca sunt cazuri speciale cand, mecanic, copilul e greu de impartasit cum e cazut celor cu macroglosie, prognatism, progenie, sau cei care nu pot inghiti din diverse motive. In cazul lor treaba e un pic mai complicata.

Sunt multe de zis dar sunt off topic. Cu toata placerea va stau la dispozitie cmnlxndr@yahoo.com

Nadejde trag ca nu sunteti suparata pe mine pt. postarea anterioara...

Rasp: Logoped cu drept de libera practica acum 2 ani, 4 luni #518

• elmibold
  • Deconectat
  • Utilizator Nou
Nu stiu daca ati inteles ce am intrebat eu referitor la impartasirea copiilor cu deficiente grave de intelect! Discutia ar duce spre capacitatea de a fi constient de importanta tainelor ! Dar asta este o discutie care excede tema topicului acesta.
Eu voiam doar sa va spun ca am incetat de mult sa ma mai supar pentru ca se materializeaza totul si se considera ca o discutie la nivelul abstract al dragostei, umanitatii si responsabilitatii constructive este superflua, anacronica si inutila. (si nu folosesc termenul dumneavoastra pentru ca sunt mai atasata de proprietatea termenilor)
Probabil sub vremi si macinat de lucrurile zilnice uitam ca ne lipseste ceva esential in credinta crestina: beneficiul bunei credinte.
Daruiti buna credinta acelor oameni care incerca sa faca ceva!
Post in pace si lumina!
Ultima editare: acum 2 ani, 4 luni  de elmibold.
Pagina a fost creată în: 0.69 secunde